Porsche & Wine

Z początkiem października miałem ogromną przyjemność zorganizować wyjazd szkoleniowy w ramach akcji „Porsche & Wino”. Przedmiotem szkolenia były nowoczesne techniki negocjacyjne, a także poznanie kultury austriackich przedsiębiorców na przykładzie sektora wytwórców wina.

Naszą bazą była miejscowość Podersdorf am See leżąca na wschodnim brzegu największego austriackiego jeziora Neusiedlersee.

Pierwszego dnia udaliśmy się do rodzinnej firmy Szigeti w miejscowości Gols, gdzie kilkugodzinne szkolenie prowadził dla nas Pan Hans-Peter Hofmann – senior manager winnicy. Założona w 1991r. przez pana Petera Szigeti winnica specjalizuje się w produkcji win musujących powstających z wykorzystaniem tradycyjnej metody zwanej również szampańską. W trakcie szkolenia poznaliśmy metody winifikacji, produkcji, konfekcjonowania i butelkowania. Aktualna produkcja to około 2.000.000 butelek rocznie, z czego 80% wytwarzanych jest pod markami własnymi, a pozostałe 20% to produkcja z powierzonych winogron innych winiarzy (na początku istnienia firmy proporcje były dokładnie odwrotne).

Kolejnego dnia udaliśmy się na południe do miejscowości Illmitz (najniżej n.p.m. położona miejscowość w całej Austrii), gdzie odbyliśmy szkolenia w dwóch sławnych winnicach należących do światowej czołówki producentów win słodkich.

Pierwsze szkolenie przeprowadziła dla nas Pani Tschida, córka państwa Lisy i Hansa Tschida założycieli winnicy założonej przez nich w 1993r. Winnica ta jest zdobywcą m.in. tytuły Sweet Wine Maker of the Year” w latach: 2010, 2011, 2012, 2013, 2015 i 2019 na światowym konkursie WINE CHALLANGE LONDON! Mieliśmy okazję nie tylko próbować wspaniałych win, ale przede wszystkim poznać proces produkcji, selekcji i metodyki zbioru winogron.

Drugie w tym dniu szkolenie przewidziane było w winnicy Kracher, będącej „synonimem szlachetnego słodkiego wina w doskonałości”. Ta wielopokoleniowa winnica również jest wielokrotnym laureatem londyńskiego konkursu, zdobywając najwyższe laury w latach: 1994, 1997, 1998, 2000, 2001, 2006 i 2008. Nasze szkolenie rozpoczęło się od prezentacji posiadłości i przyjrzeniu się z bliska uprawom winorośli nad brzegiem jeziora. Panujący tutaj mikroklimat sprzyja produkcji win słodkich powstających z winogron otulonych szlachetną pleśnią. Po tradycyjnym lunchu przeszliśmy do degustacji win połączonej z wykładem na temat ich powstawania oraz stosowanych metod negocjacyjnych z kontrahentami międzynarodowymi.

Na koniec dnia, czekała na nas niespodzianka. Na wynajętej łodzi dwóch przedstawicieli młodego pokolenia winiarzy przygotowało dla nas godzinne szkolenie z najnowszych trendów winiarstwa z regionu Neusiedlersee. Poznaliśmy m.in. dosyć rzadko występujące słodkie wina czerwone.

Nasze szkolenie zakończyliśmy kolejnego dnia poznając historyczne miejsce łączące na zawsze Austrię i Polskę. Na liczącym ponad 500 m.n.p.m wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg mieści się polski kościół p.w. Św. Józefa – Polskie Sanktuarium Narodowe. To stąd król Jan III Sobieski dowodził 12 września 1683r. zwycięską armią podczas bitwy Wiedeńskiej.

Wordpress Gallery Plugin Free