Wizyta w Winnicy Gródek

W ostanim czasie miałem przyjemność degustacji win w Winnica Gródek nad jeziorem Rożnowskim. Korzystając z gościny Pani Eweliny Obrębskiej – manager winnicy mogłem degustować wspaniałe wina rocznika 2019r.

Na pierwszy „ogień” poszło Cuvee Rouge w którego skład wchodzą takie odmiany winorośli jak: Rondo, Regent i Cabernet Cordis. Dzięki takiemu doborowi winogron wino jest w smaku owocowe z wyczuwalnymi leśnymi owocami, wiśnią i jeżyną, są też nuty wanilii i grzanek. Barwa intensywna purpurowo-czerwona. Najlepiej podawać je do czerwonego mięsa, wędlin, kaczki i gęsi lub twardych serów.

Kolejne degustowane wino to zdobywające moje serce przedstawiciel win różowych. Regent Rose – bo nim mowa, to bardzo dobrze zbalansowane, świeże i soczyste wino. Bardzo wyraźne aromaty truskawki, czereśni i malin nadają mu wyjątkowego charakteru. Dla mnie może być konsumowane solo, ale świetnie nadaje się do dań z drobiu, sałat i makaronów z lekkimi sosami. Regent Rose było dla nas pozytywnym zaskoczeniem degustacji.

Nie ukrywam, że moim faworytem w winnicy Gródek jest Riesling, lecz jego nakład się już wyczerpał!Degustację zakończyłem na Cuvee Blanc powstałym ze szczepów: Solaris, Muscaris, Bianka i Johanniter. Jego jasno słomkowa barwa ze srebrzystym połyskiem nadaje mu wyjątkowego uroku. Intensywne kwiaty, gruszka, melon i brzoskwinia to aromaty uwięzione w tym wspaniałym winie. Należy podawać je lekko schłodzone jako aperitif, do ryb, serów podpuszczkowych i typu mozzarella.

Winnica Gródek aktualnie to 7ha, z czego 4 stanowią podstawę upraw. Dzięki rygorowi wprowadzonemu przez jedną z najlepszych enolog w kraju, Panią Agnieszkę Wyrobek-Rousseau produkcja w reżimie ekologicznym pozwala na produkcję około 6000-10000 butelek rocznie. Winnica usytuowana jest na zboczu jeziora, a z przepięknego tarasu roztacza się cudowny widok na okoliczne pagórki i Tatry.

Ceny win wahają się w granicach 55 – 75 zł za butelkę.