Martiniloben – austrackie święto wina

11 listopada przypada Św. Marcina. O ile w Polsce kojarzymy ten dzień głównie z wielkopolskimi rogalami świętomarcińskimi, o tyle w Austrii jest to dzień winiarzy, gdyż Św. Marcin jest również ich patronem.

W tym roku byliśmy po raz pierwszy uczestnikami obchodów tego święta w kraju związkowym Burgenland (tereny Austrii graniczące ze Słowacją i Węgrami).

Impreza została zaplanowana od 11.11 do 14.11 – oczywiście w reżimie covidowym tj. każdy uczestnik musiał kupić bilet wstępu w cenie 50 euro (30 można wykorzystać na zakupy) i okazać certyfikat kowidowy lub zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem 🙁

Święto de facto rozpoczęło się w piątek 12 listopada – od południa można było odwiedzać kilkunastu winiarzy i degustować prezentowane przez nich wina. Dla nas odkryciem w tym dniu były wina pochodzące z winnicy PayerPayer, nawiasem mówiąc, właściciel tej winnicy był jednym z dwóch gospodarzy podczas ubiegłorocznego eventu „Porsche&Wine” organizowanego przez nas dla grupy z Polski.

Główną atrakcją soboty były pokazy tradycyjnej sztuki „strzelania z bicza” przez tzw. Goaslklescher – w dawnych czasach odstraszali oni szpaki oraz kozy z winnych pól. Zanim jednak wybraliśmy się na pokazy zostaliśmy zaokrętowani na pokład promu, który odbył godzinną wycieczkę po jeziorze Nezyderskim. Nie zabrakło również poczęstunku lokalnymi winami. Wracając jednak do głównego tematu święta – do wina. Bardzo pozytywne wrażenia smakowe sprawiły wina od takich winiarzy jak: Bio-Weingut Ettl, Schaller, czy Ringbauer.

Kolejne święto wina planowane jest na koniec kwietnia 2022r. – mam nadzieję, że minie już pandemia i będzie można w pełni skorzystać z uroków oferowanych przez lokalnych winiarzy.