Martiniloben – austrackie święto wina

11 listopada przypada Św. Marcina. O ile w Polsce kojarzymy ten dzień głównie z wielkopolskimi rogalami świętomarcińskimi, o tyle w Austrii jest to dzień winiarzy, gdyż Św. Marcin jest również ich patronem.

W tym roku byliśmy po raz pierwszy uczestnikami obchodów tego święta w kraju związkowym Burgenland (tereny Austrii graniczące ze Słowacją i Węgrami).

Impreza została zaplanowana od 11.11 do 14.11 – oczywiście w reżimie covidowym tj. każdy uczestnik musiał kupić bilet wstępu w cenie 50 euro (30 można wykorzystać na zakupy) i okazać certyfikat kowidowy lub zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem 🙁

Święto de facto rozpoczęło się w piątek 12 listopada – od południa można było odwiedzać kilkunastu winiarzy i degustować prezentowane przez nich wina. Dla nas odkryciem w tym dniu były wina pochodzące z winnicy PayerPayer, nawiasem mówiąc, właściciel tej winnicy był jednym z dwóch gospodarzy podczas ubiegłorocznego eventu „Porsche&Wine” organizowanego przez nas dla grupy z Polski.

Główną atrakcją soboty były pokazy tradycyjnej sztuki „strzelania z bicza” przez tzw. Goaslklescher – w dawnych czasach odstraszali oni szpaki oraz kozy z winnych pól. Zanim jednak wybraliśmy się na pokazy zostaliśmy zaokrętowani na pokład promu, który odbył godzinną wycieczkę po jeziorze Nezyderskim. Nie zabrakło również poczęstunku lokalnymi winami. Wracając jednak do głównego tematu święta – do wina. Bardzo pozytywne wrażenia smakowe sprawiły wina od takich winiarzy jak: Bio-Weingut Ettl, Schaller, czy Ringbauer.

Kolejne święto wina planowane jest na koniec kwietnia 2022r. – mam nadzieję, że minie już pandemia i będzie można w pełni skorzystać z uroków oferowanych przez lokalnych winiarzy.

Sierpniowe słońce nad winnicami

Czy może być coś przyjemniejszego niż schłodzone wino na upalny sierpniowy dzień? Oczywiście! Wizyta u jednego z najbardziej utytułowanych austriackich producentów win musujących. Pan Peter Szigeti od 30 lat wytwarza je tradycyjną metoda szampańską w miejscowości Gols. Tym razem naszym przewodnikiem był jego syn, który nie tylko poprowadził dla nas wspaniałą degustację, ale na zakończenie poczęstował nas rodzinnym skarbem zamkniętym w 1,5 litrowej butelce magnum – musującym Gruner Veltilinerem rocznik 2013.

Kolejnego dnia udaliśmy się do jednego z najbardziej znanych winiarskich miasteczek w Austrii – podwiedeńskiego Gumpoldskirchen. Naszą bazą wypadową był górujący nad okolicą zameczek. Miłą niespodzianką był zorganizowany w tym czasie punkt typu heuirge w jego ogrodach. Ale nie myślcie, że leniuchowaliśmy tam cały czas. Odbyliśmy też kilka pieszych wycieczek: odwiedziliśmy winotekę mieszczącą się z dawnym klasztorze Świętego Krzyża w Thallern. Tradycje winiarskie tego miejsca sięgają roku 1141! Można tutaj skosztować i kupić wina z pobliskich winnic, a także z południowej Styrii – gdyż jednym ze współwłaścicieli tego miejsca jest pan Polz – znany winiarz pochodzący z tego właśnie regionu.

Nasza kolejna piesza wędrówka wiodła nas malowniczymi uliczkami Gumpoldskirchen, gdzie praktycznie co kilkadziesiąt metrów mieści się winnica proponująca zacne wina. Należy tutaj wymienić chociażby takie jak: Krug, Gebeshuber, czy Fassbinderhof.

Na zakończenie naszego enotripu odwiedziliśmy jeszcze w drodze powrotnej Poysdorf będący „północną bramą do win austriackich”. Tam odwiedziliśmy miejską winotekę na szybką, ale owocną degustację win połączoną z małymi zakupami.

Kraina Schilcher’a i Klapotezt

Granicząca ze Słowenią Styria nazywaną jest austriacką Toskanią. Dla mnie jest nawet lepsza niż oryginał. Krajobrazy są podobne, ale białe wina! zdecydowanie są tutaj lepsze 🙂

Miejscowość Kitzeck am Sausal położona jest na wysokości około 560 m.n.p.m co czyni ją jedną z najwyżej położonych w okręgu Leibniz. Dzięki temu rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na okoliczne pagórki pełne malowniczych winnic. Region ten słynie przede wszystkim z najlepszych w całej Austrii win białych: szczególnie Sauvignon Blanc, które dzięki uprawom na dużych stosunkowo wysokościach charakteryzuje się dużą mineralnością i bogatym aromatem przywołującym na myśl swoim charakterem wina z nowozelandzkiego regionu Marlborough.

Charakterystycznym elementem tego regionu są tzw. „Klapotetz” – to miejscowe machiny mające niegdyś za zadanie odstraszać ptaki wyjadające winogrona z krzewów.

Degustując miejscowe wino w takich winnicach jak: Schauer, czy pobliski Wohlmuth mamy możliwość obcowania z trunkami o światowej klasie.

Należy pamiętać też o lokalnym specjale: Schilcher to wino produkowane wyłącznie w austriackim regionie Styrii Południowo-Zachodniej, w okręgach Deutschlandsberg i Voitsberg, które graniczą ze Słowenią i Karyntią na południu i zachodzie. Samo wino Schilcher jest wyraźnym różem wytwarzanym z autochtonicznego szczepu Blauer Wildbacher. Nam najbardziej smakowało w wersji musującej od brata naszego gospodarza z winnicy Kitzeck Muller.

W drodze powrotnej do kraju odwiedziliśmy jeszcze prawdziwą fabrykę „rzemieślniczych” czekolad. Mogliśmy osobiście zapoznać się nie tylko z pełnym procesem ich produkcji, ale skosztować blisko 300 różnych gatunków wytwarzanych przez styryjską manufakturę Zotter.

Z wizytą we Frauenkirchen

Frauenkirchen to winiarską miejscowość leżąca w północno-wschodniej części kraju związkowego Burgenland. Słynie ona nie tylko z Bazyliki p.w. Narodzenia Maryi i klasztoru , ale przede wszystkim z produkcji wysokogatunkowych win – które też były celem naszej wizyty.

Na początek naszej wizyty wybraliśmy się do winoteki Sailers , gdzie mieliśmy okazję degustować wina lokalnych producentów. Dla mnie dużym zaskoczeniem na plus było różowe wino z winnicy Adrian z Apetlon.

Naszym celem była pierwsza w Austrii biodynamiczna winnica Umathum gospodarująca na blisko 30 hektarach. 85% stanowią upraw stanowią czerwone odmiany winorośli jak: Zweigelt, St. Laurent i Blaufränkisch oraz Pinot Noir, pozostałe – białe – to głównie Lindenblättriger, Gelber Traminer i Pinot Gris. Mi najbardziej do gustu jednak przypadło ich… Sauvignon Blanc 🙂

Kolejnego dnia udaliśmy się natomiast do małego winiarskiego regionu Carnuntum. Naszym celem była winnica Leo Jahner, którą mieliśmy okazję już odwiedzić w ubiegłym roku w trakcie eksploracji tego regionu. Wina od pana Jahnera cechują duża mineralność, dobra kwasowość i przyjemny finisz. Miłe dla kieszeni są również wina stołowe oferowane w jedno litrowych butelkach.

Długi weekend czerwcowy z Winem.

Jakże się dłuży ten czas w pandemii… ale dobrze, że pierwsze dni czerwca były słoneczne. Pozwoliło to nam odwiedzić uroczy o tej porze roku rejon jeziora Nezyderskiego.

Za bazę obraliśmy tradycyjnie miejscowość Podersdorf am See skąd mieliśmy bardzo dobry dojazd na rowerach do takich winiarskich miejscowości jak Weiden am See, Jois, czy Windem am See.

Jednak zanim wybraliśmy się na eksplorację okolicznych miejscowości spędziliśmy pierwszy dzień pobytu na leniuchowaniu na świeżo odnowionej plaży miejskiej. Wieczór zaś upłynął nam bardzo miło w wyróżnionym przez przewodnik Falstaff „Zur Dankbareit”.

Obowiązkowym punktem każdej naszej wizyty jest degustacja specjalnej selekcji win w Heurige Fabian Sloboda. Tym razem wybraliśmy „Weiss 3 spezial” na który składały się takie wina jak: Frizzante weiß, Rosé Blauer Zweigelt, Gruner Veltliner Ried Georgskirchen i beczkowany Grauburgunder.

Odkryciem tego wyjazdu było natomiast heurige Bacchuskeller w miejscowości Winden. Sposób podania, smak i wrażenia estetyczne oraz kulinarne – na najwyższym poziomie.

Wyjazd tradycyjnie zakończyliśmy polskim akcentem na wiedeńskim wzgórzu Kalhlenber skąd rozciąga się cudowna panorama na winnice i stolicę Austrii.

Wizyta w Winnicy Gródek

W ostanim czasie miałem przyjemność degustacji win w Winnica Gródek nad jeziorem Rożnowskim. Korzystając z gościny Pani Eweliny Obrębskiej – manager winnicy mogłem degustować wspaniałe wina rocznika 2019r.

Na pierwszy „ogień” poszło Cuvee Rouge w którego skład wchodzą takie odmiany winorośli jak: Rondo, Regent i Cabernet Cordis. Dzięki takiemu doborowi winogron wino jest w smaku owocowe z wyczuwalnymi leśnymi owocami, wiśnią i jeżyną, są też nuty wanilii i grzanek. Barwa intensywna purpurowo-czerwona. Najlepiej podawać je do czerwonego mięsa, wędlin, kaczki i gęsi lub twardych serów.

Kolejne degustowane wino to zdobywające moje serce przedstawiciel win różowych. Regent Rose – bo nim mowa, to bardzo dobrze zbalansowane, świeże i soczyste wino. Bardzo wyraźne aromaty truskawki, czereśni i malin nadają mu wyjątkowego charakteru. Dla mnie może być konsumowane solo, ale świetnie nadaje się do dań z drobiu, sałat i makaronów z lekkimi sosami. Regent Rose było dla nas pozytywnym zaskoczeniem degustacji.

Nie ukrywam, że moim faworytem w winnicy Gródek jest Riesling, lecz jego nakład się już wyczerpał!Degustację zakończyłem na Cuvee Blanc powstałym ze szczepów: Solaris, Muscaris, Bianka i Johanniter. Jego jasno słomkowa barwa ze srebrzystym połyskiem nadaje mu wyjątkowego uroku. Intensywne kwiaty, gruszka, melon i brzoskwinia to aromaty uwięzione w tym wspaniałym winie. Należy podawać je lekko schłodzone jako aperitif, do ryb, serów podpuszczkowych i typu mozzarella.

Winnica Gródek aktualnie to 7ha, z czego 4 stanowią podstawę upraw. Dzięki rygorowi wprowadzonemu przez jedną z najlepszych enolog w kraju, Panią Agnieszkę Wyrobek-Rousseau produkcja w reżimie ekologicznym pozwala na produkcję około 6000-10000 butelek rocznie. Winnica usytuowana jest na zboczu jeziora, a z przepięknego tarasu roztacza się cudowny widok na okoliczne pagórki i Tatry.

Ceny win wahają się w granicach 55 – 75 zł za butelkę.

Porsche & Wine

Z początkiem października miałem ogromną przyjemność zorganizować wyjazd szkoleniowy w ramach akcji „Porsche & Wino”. Przedmiotem szkolenia były nowoczesne techniki negocjacyjne, a także poznanie kultury austriackich przedsiębiorców na przykładzie sektora wytwórców wina.

Naszą bazą była miejscowość Podersdorf am See leżąca na wschodnim brzegu największego austriackiego jeziora Neusiedlersee.

Pierwszego dnia udaliśmy się do rodzinnej firmy Szigeti w miejscowości Gols, gdzie kilkugodzinne szkolenie prowadził dla nas Pan Hans-Peter Hofmann – senior manager winnicy. Założona w 1991r. przez pana Petera Szigeti winnica specjalizuje się w produkcji win musujących powstających z wykorzystaniem tradycyjnej metody zwanej również szampańską. W trakcie szkolenia poznaliśmy metody winifikacji, produkcji, konfekcjonowania i butelkowania. Aktualna produkcja to około 2.000.000 butelek rocznie, z czego 80% wytwarzanych jest pod markami własnymi, a pozostałe 20% to produkcja z powierzonych winogron innych winiarzy (na początku istnienia firmy proporcje były dokładnie odwrotne).

Kolejnego dnia udaliśmy się na południe do miejscowości Illmitz (najniżej n.p.m. położona miejscowość w całej Austrii), gdzie odbyliśmy szkolenia w dwóch sławnych winnicach należących do światowej czołówki producentów win słodkich.

Pierwsze szkolenie przeprowadziła dla nas Pani Tschida, córka państwa Lisy i Hansa Tschida założycieli winnicy założonej przez nich w 1993r. Winnica ta jest zdobywcą m.in. tytuły Sweet Wine Maker of the Year” w latach: 2010, 2011, 2012, 2013, 2015 i 2019 na światowym konkursie WINE CHALLANGE LONDON! Mieliśmy okazję nie tylko próbować wspaniałych win, ale przede wszystkim poznać proces produkcji, selekcji i metodyki zbioru winogron.

Drugie w tym dniu szkolenie przewidziane było w winnicy Kracher, będącej „synonimem szlachetnego słodkiego wina w doskonałości”. Ta wielopokoleniowa winnica również jest wielokrotnym laureatem londyńskiego konkursu, zdobywając najwyższe laury w latach: 1994, 1997, 1998, 2000, 2001, 2006 i 2008. Nasze szkolenie rozpoczęło się od prezentacji posiadłości i przyjrzeniu się z bliska uprawom winorośli nad brzegiem jeziora. Panujący tutaj mikroklimat sprzyja produkcji win słodkich powstających z winogron otulonych szlachetną pleśnią. Po tradycyjnym lunchu przeszliśmy do degustacji win połączonej z wykładem na temat ich powstawania oraz stosowanych metod negocjacyjnych z kontrahentami międzynarodowymi.

Na koniec dnia, czekała na nas niespodzianka. Na wynajętej łodzi dwóch przedstawicieli młodego pokolenia winiarzy przygotowało dla nas godzinne szkolenie z najnowszych trendów winiarstwa z regionu Neusiedlersee. Poznaliśmy m.in. dosyć rzadko występujące słodkie wina czerwone.

Nasze szkolenie zakończyliśmy kolejnego dnia poznając historyczne miejsce łączące na zawsze Austrię i Polskę. Na liczącym ponad 500 m.n.p.m wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg mieści się polski kościół p.w. Św. Józefa – Polskie Sanktuarium Narodowe. To stąd król Jan III Sobieski dowodził 12 września 1683r. zwycięską armią podczas bitwy Wiedeńskiej.

Carnuntum DAC

Leżący na wchód od Wiednia region winiarski rozpościerający się na 906 hektarach upraw. Rosną tu głównie Zweigelt i Blaufränkisch odpowiedzialne za najsłynniejsze czerwone wina Austrii. Chardonnay, Pinot Blanc i Grüner Veltliner stanowią zaś podstawę do produkcji białego wina Carnuntum – DAC .

Już starożytni Rzymianie rozpoznali potencjał produkcji wina na obszarze około 900 hektarów we wschodniej Dolnej Austrii . Nazwany na cześć starożytnego obozu legionistów i miasta cywilnego Carnuntum, z ciężkimi gliniastymi i lessowymi glebami oraz piaszczystymi żwirowymi stanowiskami , oferuje idealne warunki do uprawy czerwonego wina. Gleby wapienne na Spitzerbergu zapewniają idealne warunki do wzrostu Blaufränkisch . Ale odmiany białego wina, takie jak Grüner Veltliner  również czują się w Carnuntum jak bardzo dobrze. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym uprawie winorośli jest klimat: winnice położone są między Dunajem a Jeziorem Nezyderskim, których wody idealnie balansują upalne letnie dni z przymrozkami w zimie

O naszej podróży.

Za bazę wypadową obraliśmy urokliwy pensjonat prowadzony przez winiarza pana Edelmanna. Wspaniałe śniadanie oraz pyszne wina które mogliśmy kosztować na miejscu idealnie nastrajały nas do odbywania pieszych i rowerowych wycieczek.

Pierwszego dnia, po wspaniałym lunchu w Heurige Edelmann (przypadkowa zbieżność nazwisk) zwieńczonym degustacją Szturmu, udaliśmy się na zaplanowane na ten dzień degustacje.

Pierwsza z nich obyła się w znanej winnicy prowadzonej przez pana Franza Netzl wraz z córką Christine. Początek degustacji prowadziła córka, ale po kilku minutach pan Netzl przejął aktywnie pałeczkę pierwszeństwa i zaczął interaktywną część spotkania. Mieliśmy okazję spróbować zarówno białych, jak i czerwonych win – w tym utytułowanego „ANNA-CHRISTINA”. Ja muszę się przyznać, że zakochałem się w Chardonnay.

Po degustacji skierowaliśmy nasze kroki do najbardziej znanej winnicy w regionie prowadzonej przez pana Gerharda Markowtisch – zdobywającej od wielu lat m.in. nagrody za najlepsze wino czerwone na targach AWC. Ku naszemu pozytywnemu zdziwieniu, ekskluzywną degustację dla nas poprowadził sam właściciel! Na pierwszy ogień poszły: Chardonnay z areału RIED SCHUETTENE oraz Weissburgunder z PRELLENKIRCHEN. Przechodząc przez kolejne wina białe i czerwone, naszą degustację zakończyliśmy na winach czerwonych, które jak już wspomniałem zdobyły pierwsze miejsce w degustacjach czy to AWC czy takich wydawnictw jak Falstaff, A la carte, czy vinaria.

Kolejnego dnia, po wspaniałym śniadaniu i porannym deszczyku udaliśmy się na rowerach do oddalonej o kilka kilometrów miejscowości Höflein, gdzie degustowaliśmy m.in. wina pana Michaela Auer’a. Tu naszą przygodę z winami apelacji Carnuntum DAC rozpoczęliśmy od białych: Gruner Veltliner’a, Chardonnay, Gelber Muskateller, różowego cuve: rose, a kończąc na wspaniałych czerwonych: Blaufränkisch, kilku cuve i SYRAH ! Tak dobrze czytacie! Pradziadek pana Michaela w 1919r zasadził na tym terenie winogrona SYRAH i od czasu do czasu (gdy są odpowiedniej jakości) wytwarzane jest z nich wino jednoszczepowe.

Zwiedzając na rowerach okolice dojechaliśmy również do miejscowości Carnuntum (od której pochodzi nazwa apelacji) i mogliśmy podziwiać blisko dwa tysiące lat temu wybudowany Heidentor – w tym mieście miał swoją siedzibę legion rzymski oraz miasto dla ludności cywilnej.

Po dosyć intensywnej przejażdżce na rowerach udaliśmy się na zakończenie dnia do winnicy państwa Schulz na wspaniałą degustację połączoną ze zwiedzaniem całej winnicy. Zostaliśmy zapoznani z procesem produkcji wina (aktualnie trwa winobranie i mogliśmy przekonać się jak wygląda proces uzyskiwania soku z winogron), a także podziwialiśmy piwnice w której w dębowych beczkach leżakują wina czerwone. Serdeczność z jaką ujęli nas właściciele jeszcze przez długi czas będzie w naszej pamięci. Na zakończenie wizyty spróbowaliśmy świeżego Szturmu, a na rozchodniaczka – nalewek.

Dzień zakończyliśmy wspaniałą ucztą w słynnej restauracji „DER jung WIRT”, gdzie czekała na nas kolacja składająca się z menu degustacyjnego wraz w wineparing’iem.

Region Carnuntum DAC to wspaniałe zaskoczenie dla nas, cudowne odkrycie i wspaniałe wina. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt – chętnie zorganizuję szkolenie w tym regionie jeszcze raz.

Link do prawa ustanawiającego apelację Carnuntum na rok 2019.

https://www.oesterreichwein.at/fileadmin/user_upload/PDF/DAC_VO_Carnuntum.pdf

Relacja filmowa z wycieczki rowerowej.

Relacja zdjęciowa z wyjazdu

Neusiedler See – Podersdorf

Latarnia w Podersdorf am See.

Pierwsza połowo 2020 roku to koszmar dla wszystkich enopodróżników. Lockout całej Europy uniemożliwił jakiekolwiek podróże. Z tym większym apetytem i entuzjazmem zorganizowałem pierwszą w tym roku eno-wyprawę.
Jako miłośnik białego wina postanowiłem rozpocząć sezon w Austriackim Burgenlandzie słynącym z … czerwonego Blaufränkisch i Zweigelta ;). Na cel mojej wyprawy wybrałem rejon posiadający swoją apelację – Neusiedlersee DAC leżący w centrum strefy klimatycznej Pannonia obejmujący ponad 7000 ha upraw winorośli.

Jako bazę wypadową obraliśmy miejscowość Podersdorf am See leżącą nad północno-wschodnim wybrzeżu jeziora Nezyderskiego. Warto tutaj wspomnieć o samym jeziorze – jest to największy zbiornik wodny w Austrii, który rozciąga się na powierzchni wód 157 km², przy czym około 20% jego powierzchni znajduje się na Węgrzech. Jezioro jest bardzo płytkie (średnio 1,8 metra głębokości) i z racji swojego pochodzenia posiada bardzo charakterystyczną barwę – jest szare.

Oczywiście tak ogromny zbiornik ma kolosalny wpływ na uprawiane tutaj winogrona i produkowane wina. Wina, właśnie czas by przejść to tego głównego tematu naszej wyprawy.

Jak już wspominałem to rejon, który w Austrii odpowiada za największą produkcję win czerwonych, ale na przekór temu my skupiliśmy się na eksploracji lokalnych producentów i win białych: Gruner Vertlinera, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Samling 88 i innych.

Tym razem wina poznawaliśmy w trakcie degustacji w Heurige prowadzonych przez właścicieli winnic, w mniejszym stopniu w winnicach.
Pierwszą odwiedzoną przez nas Heurige była Laterndlkeller należąca do rodziny Państwa Wachtler. Tu poddaliśmy degustacji m.in.: Welschriesling, Grüner Veltliner, Muskat Ottonel. Najbardziej zaskakującym, acz bardzo pozytywnie było Chardonnay o bardzo bogatej strukturze i mocnym kolorze.

Kolejnego dnia skierowaliśmy nasze kroki do Heurige Fabian Slobowa. Tutaj można było skorzystać z przygotowanych przez właściciela zestawów degustacyjnych. Ja skusiłem się na zestaw „Białe #2” w skład którego wchodziły takie wina jak: Grüner Veltliner, Chardonnay, Sämling 88 i półwytrawny Pinot Cuvée. Winom towarzyszyła lekka przekąska w postaci lokalnych wędlin i serów. Moje serce szczególnie ujął Sämling 88, które kilka kartonów nabyłem drogą kupną 🙂 Ciekawostką jest kooperacja pana Slobody z winiarzami ze Szwajcarii. W wyniku czego powstało bardzo interesujące wino, które dojrzewa w specjalnych tankach zatopionych w jeziorze Nezyderskim.

Nieopodal, bo po drugiej stronie uliczki znajduje się kolejne odwiedzone przez nas Heurige: Grossmata prowadzone przez rodzinę Steiner. Tutaj również degustowaliśmy ich białe wina.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Heurige (a w raczej restaurację) Jagakoella serwującą również dania gorące (w tradycyjnym heurige nawet nie podają kawy – bo jest ciepła!) oraz wina od lokalnych winiarzy.

Bardzo przyjemną degustację przeprowadziliśmy u gospodarzy pensjonatu w którym mieszkaliśmy. Państwo Schmidt oferują nie tylko pokoje z fantastycznym śniadaniem, ale również wspaniałe wina. Nam szczególnie do gustu przypadły: Weissburgunder, Weisser Satz i Sauvignon Blanc.

Niejako na deser zostawiliśmy sobie degustację win gwiazdy austriackiego winiarstwa pani Judith Beck. Mieliśmy okazje zapoznać się dwoma seriami win: Bambule! i regular. Pierwsza seria to wina wytwarzane bardzo tradycyjnie, o nietypowej barwie, intensywne w smaku. Druga to wina w swoim rodzaju znane z innych winnic. Nam szczególnie spodobały się WEISSBURGUNDER oraz BECK PINK. Pani Beck jest jedną z osób założycieli stowarzyszenia Pannobile, które skupia winiarzy z tego terenu. W jej winnicy można nabyć ciekawy zestaw degustacyjny pozostałych winiarzy wchodzących w skład tego stowarzyszenia.

Krótki wypad do oddalonego o ledwie 300km od Polski Burgenlandu pozwolił naładować akumulatory na początek wakacji, a i również podreperować postpandemiczną piwniczkę z winami.

Nowa odsłona www.enotrip.pl

Dzień dobry.

Aktualnie pracuję nad nową wersją strony internetowej Enotrip.pl. Będzie ona posiadała dużo więcej przykładów z przeprowadzonych eventów w formie bloga.

Już dzisiaj zachęcam do zapisania się do newslettera.

Mam nadzieję, że nowa odsłona www.enotrip.pl spotka się z Państwa miłym przyjęciem.

Tymczasem zapraszam na mój kanał filmowy.